Czy można szkolić z bhp we własnym domu?

Czy można szkolić z bhp we własnym domu? czyli Obsługa bhp zeganiem zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, ale także nad przestrzeganiem przepisów, które dotyczą zatrudnienia i innej pracy zarobkowej. W zakładach pracy na terenie całego kraju na straży przepis

Dodane: 10-03-2020 13:16
Czy można szkolić z bhp we własnym domu?

Czym zajmuje się PIP

Obsługa bhp

Państwowa Inspekcja Pracy, w skrócie PIP, jest polskim organem nadzoru oraz kontroli prawa dotyczącego pracy. Państwowa Inspekcja Pracy czuwa w szczególności nad przestrzeganiem zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, ale także nad przestrzeganiem przepisów, które dotyczą zatrudnienia i innej pracy zarobkowej. W zakładach pracy na terenie całego kraju na straży przepisów BHP stoi Państwowa Inspekcja Pracy. Zadaniem PIP jest kontrolowanie zakładów pracy i sprawdzanie, czy pracodawca wywiązuje się z obowiązków w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy wobec zatrudnionych pracowników. Poza przepisami związanymi z BHP, inspektorzy sprawdzają także wywiązywanie się zakładu pracy z innych obowiązków, takich jak wynagrodzenie, czas pracy, urlopy. Wielu pracodawców powierza zajęcie się sprawami związanymi z bezpieczeństwem i higieną pracy odpowiednim firmom, które zajmują się tym profesjonalnie. Pozostawienie przepisów BHP i wynikającym z nich obowiązków profesjonalistom, pozwala pracodawcom na bezproblemowe wywiązywanie się z obowiązków w tym zakresie wobec pracowników.

Szkolenie z pierwszej pomocy w wypadkach samochodowych

Pierwsza pomoc w wypadkach drogowych jest bardzo ważną umiejętnością, która może uratować życie poszkodowanym osobom. Szkolenia z zakresu pierwszej pomocy w wypadkach drogowych są oferowane przez firmy, które zajmują się także szeroko pojętym zakresem BHP. Udział w takim szkoleniu pierwszej pomocy jest kierowany głównie do zakładów pracy, w których pracownicy dużo poruszają się samochodami, pociągami lub komunikacją miejską. Kompleksowy kurs pierwszej pomocy w wypadkach drogowych obejmuje wiele punktów w programie i pozwala na zapoznanie się uczestników z wiedzą na temat właściwego postępowania w razie wypadku. Szkolenie obejmuje około pięciu godzin, podczas których omawiane są najczęściej występujące urazy w razie wypadków. W przyspieszonym kursie pierwszej pomocy w razie wypadków drogowych udział biorą także osoby, które uczestniczą w kursie na prawo jazdy. Od normalnego szkolenia w zakresie pierwszej pomocy przedmedycznej, taki kurs różni się tym, że jest bardziej rozbudowany, ponieważ musi uwzględniać więcej czynników.

Sprzęt do ochrony przeciwpożarowej

Obsługa bhp

Każdy pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom bezpieczne warunki pracy, które są odpowiednio określone w przepisach prawnych, dotyczących BHP. W ich skład wchodzi również ochrona przeciwpożarowa. Sprzęt ochrony przeciwpożarowej, znajdujący się wewnątrz budynków, to najczęściej systemy do gaszenia pożarów, czyli gaśnice lub hydranty wewnętrzne, które można podzielić na przenośne i stałe urządzenia. Ponadto do sprzętu PPOŻ można zaliczyć także odpowiednie tabliczki, informujące o wyjściach ewakuacyjnych, drogach ewakuacyjnych czy umiejscowieniu sprzętu gaśniczego. Obowiązkiem pracodawcy lub właściciela budynku użyteczności publicznej jest zaopatrzenie tego miejsca w sprzęt ochrony przeciwpożarowej. Jednak samo zaopatrzenie w sprzęt gaśniczy nie wystarcza, dlatego że konieczne są okresowe kontrole sprawności tego sprzętu. Audyty sprzętu PPOŻ mogą zostać zlecone firmie działającej w branży BHP. Okresowe kontrole sprzętu przeciwpożarowego są ważne, bo w razie pożaru sprzęt gaśniczy musi działać poprawnie.

Obowiązki wynikające z przepisów BHP

W każdej pracy osoba zatrudniona, jak również i zatrudniająca, mają wobec siebie różne obowiązki, uregulowane prawnie. Jednym z najbardziej podstawowych obowiązków pracodawcy jest zapewnienie pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Jest wiele świadczeń wynikających z przepisów BHP, które można podzielić, między innymi, na świadczenia z zakresu środków ochrony indywidualnej lub zbiorowej. Ochrona ta jest rozumiana, jako odzież ochronna, której zadaniem jest izolacja przed szkodliwymi czynnikami występującymi w pracy. Innym świadczeniem może być zapewnienie pracownikom odzieży i obuwia roboczego, w razie kiedy podczas pracy istnieje ryzyko zniszczenia lub zabrudzenia odzienia własnego pracowników. Poza świadczeniami związanymi z odzieżą i obuwiem, są także obowiązkowe świadczenia dotyczące szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Zarówno pracownik, jak i pracodawca mają obowiązek znać i stosować się do obowiązujących zasad BHP, dlatego konieczne są szkolenia z tej dziedziny.

Usługa sporządzenia dokumentacji powypadkowej

Wypadki oraz różne nieprzewidziane sytuacje są częścią życia każdego człowieka i czasem nie sposób przewidzieć oraz zapobiec nieszczęściu, czy to w domu, czy w pracy. W przypadku wystąpienia wypadku podczas pracy konieczne jest sporządzenie tak zwanej dokumentacji powypadkowej. Obowiązkiem pracodawcy jest przygotowanie takiego dokumentacji w przeciągu 14 dni od zgłoszenia wypadku. Jednak sporządzenie dokumentacji powypadkowej można zlecić zewnętrznej firmie, zajmującej się sprawami bezpieczeństwa i higieny pracy. W ramach takiej usługi jest także przeprowadzane śledztwo w sprawie zaistniałego wypadku wraz z profesjonalnym sporządzeniem potrzebnej dokumentacji powypadkowej. Firmy te zajmują się również sporządzaniem dokumentacji w sytuacji wystąpienia wypadku w drodze do pracy lub z pracy. Ponadto informują pracodawcę o kolejnych etapach w postępowaniu powypadkowym oraz obowiązkami pracodawcy. Usługa oferowana przez firmy BHP zapewnia profesjonalne podejście w kwestii postępowania powypadkowego.