Czy są zmiany w prawie jak szkolić z bhp? - o ppoż

Outsourcing bhp

Usługa outsourcingu z zakresu PPOŻ

Outsourcing z zakresu ochrony przeciwpożarowej jest często oferowaną usługą przez firmy zajmujące się także ogólnymi zasadami BHP. Nie powinno to dziwić, ponieważ zarówno ochrona przeciwpożarowa, jak i bezpieczeństwo i higiena pracy

Czy są zmiany w prawie jak szkolić z bhp? - o ppoż Outsourcing bhp
mają na celu zapewnienie bezpiecznych warunków pracy. Sama usługa outsourcingu polega na przekazaniu danych funkcji do realizacji firmie zewnętrznej. Jest to wygodne rozwiązanie, z którego korzysta wielu pracodawców, dlatego że outsourcing jest przeprowadzany przez specjalistów w danej dziedzinie. Zlecenie więc outsourcingu z zakresu PPOŻ pozwala na sprawdzenie, a w razie potrzeby wprowadzenie, odpowiednich zasad regulowanych przez przepisy prawne. W ramach outsourcingu ochrony przeciwpożarowej, prowadzonej bardzo często przez ratowników i strażaków, następuje przegląd i legalizacja sprzętu. Wraz z usługą outsourcingu połączony jest także audyt PPOŻ. Korzystanie z takich usług sprawia, że warunki zapewniające bezpieczeństwo w pracy są utrzymywane na wysokim poziomie.

Audyty PPOŻ

Mianem audytu określa się niezależną ocenę danej organizacja, projektu, systemu lub procesu, które podlegają wyznaczonym normom, najczęściej regulowanymi przez przepisy prawne. Audyt ochrony przeciwpożarowej jest więc oceną z tego zakresu. Przeprowadzenie takiego audytu można zlecić firmom, które zajmują się także przepisami BHP, dlatego że często świadczą również usługi z zakresu ochrony przeciwpożarowej. Celem takiego audytu z zakresu ochrony przeciwpożarowej jest przeprowadzenie analizy stanu faktycznego bezpieczeństwa pożarowego oraz zgodności z panującymi przepisami. Prowadzona przez profesjonalistów ocena jest miarodajnym wynikiem, który określa czy zostały spełnione obowiązujące wymagania. Regularne przeprowadzania audyty ochrony przeciwpożarowej zwiększa bezpieczeństwo w razie ewentualnego pożaru. Audyt PPOŻ pozwala zidentyfikować wszelkie niedopatrzenia i dociągnięcia w tym zakresie. Poprzez wskazanie nieprawidłowości możliwe staje się ich jak najszybsze naprostowanie, co zwiększy bezpieczeństwo w pracy,

Co to jest BHP

Szkolenia BHP są obowiązkowe dla wielu przedsiębiorstw, firm i instytucji. Co jednak kryje się pod tym skrótem? BHP oznacza nic innego, jak bezpieczeństwo i higienę pracy. Po wyjaśnieniu tego skrótu, wdaje się więc oczywistym, że takie szkolenia są niezwykle potrzebne w różnego rodzaju zakładach pracy, korporacjach, a także w instytucjach. Szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy są często odpowiednio dostosowane do klientów. Plan takiego szkolenia może się różnić w zależności od środowiska danej pracy, co wydaje się dość logicznym rozwiązaniem, ponieważ praca na stanowisku inżyniera spotyka się z niebezpieczeństwami innego typu, niż w pracy na stanowisku administracyjnym. W związku tym firmy zajmujące się takimi szkoleniami w swojej ofercie zwierają kilka opcji szkoleń BHP, ze względu właśnie na rodzaj wykonywanej pracy. Zagrożenia i niebezpieczeństwa, a także odpowiednie zasady zachowania się są ściśle połączone z otoczeniem, w którym wykonuje się dany zawód, więc szkolenia w zakresie bezpieczeństwa muszą być dopasowane do danego środowiska.

Szkolenia BHP dla osób na stanowiskach technicznych

Szkolenia, które pracodawca ma obowiązek zapewnić, z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy dzielą się na różne kategorie, w zależności od uczestników takiego kursu. Jednym z takich szkoleń BHP są te skierowane dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach inżyniera lub technika. Taki kurs jest przeznaczony dla inżynieryjno-technicznych zakładów pracy, w tym konstruktorów, projektantów, technologów oraz organizatorów produkcji. Szkolenie jest prowadzone najczęściej w formie seminarium połączonym ze zdobywaniem wiedzy w zakresie własnym uczestnika, który korzysta z zapewnionych przez organizatora materiałów do nauki. Czas szkolenia BHP, przeznaczonego dla pracowników stanowisk inżynieryjnych, to minimum szesnaście godzin samych wykładów. Kurs kończy się specjalnym egzaminem sprawdzającym przyswojenie wiedzy uczestników z określonego zakresu materiału. Zakończone szkolenie z bezpieczeństwa i higieny pracy pozwala organizatorowi na wydanie zaświadczenia, które potwierdza uczestnictwo pracownika w takim okresowym kursie.

Rodzaje szkoleń z pierwszej pomocy

Firmy zajmujące się szkoleniami BHP bardzo często posiadają także w swojej ofercie usługi związane z udzielaniem pierwszej pomocy przedmedycznej. Szkolenia z pierwszej pomocy są niezwykle przydatne w życiu społecznym z tego powodu, że wiedza wyniesiona z takich szkoleń pozwoli na podjęcie odpowiednich działań w razie jakiegokolwiek wypadku. Same szkolenia można podzielić na kilka typów, skierowanych do danej grupy uczestników. Najbardziej podstawowym kursem pierwszej pomocy przedmedycznej jest szkolenie wyznaczonych pracowników do udzielenia pomocy w razie wypadku w miejscu pracy. Innymi słowy każdy zwykły pracownik jakiegoś zakładu może wziąć udział w takim szkoleniu. Bardziej specjalistyczne szkolenia obejmują kursy udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej EFR, które pozwala na zdobycie konkretnego zaświadczenia o ukończonym kursie. Inny podział szkoleń bierze pod uwagę wiek danej grupy docelowej. Można wyróżnić szkolenia z zakresu pierwszej pomocy dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych.