Zobacz czy potrzebujesz uczyć bhp? - o ppoż

bhp szkolenia

Specjaliści do spraw BHP

Usługi związane z bezpieczeństwem i higieną pracy, takie jak szkolenia BHP, outsourcing BHP, czy też audyty BHP, są niezwykle potrzebne. Świadczeniem usług BHP zajmuje się odpowiednia firma, która zatrudnia wykwalifikowanych specjalistów do spra

Zobacz czy potrzebujesz uczyć bhp? - o ppoż bhp szkolenia
w związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy. Istnieją różne szczeble, które można zajmować w branży BHP. Poczynając od dołu stanowiska, jakie zajmują pracownicy firmy BHP to inspektor do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy, a następnie starszy inspektor do spraw BHP. Wyżej znajduje się specjalista do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy, później starszy specjalista, kończąc na głównym specjaliście do spraw BHP. Każde stanowisko zajmowane w firmie działającej w branży BHP wymaga spełnienia odpowiednich kryteriów oraz posiadania właściwych kwalifikacji. W celu rozpoczęcia pracy jako inspektor do spraw bezpieczeństwa trzeba posiadać tytuł technika bezpieczeństwa i higieny pracy zdobywany po ukończeniu szkoły o odpowiednim profilu. Później wraz ze zdobywaniem doświadczenia zawodowego oraz wykształcenia można awansować na kolejne stanowiska.

Przepisy prawne dotyczące BHP

Zarówno pracownik, jak i pracodawca posiadają wobec siebie różne zobowiązania, z których muszą się wywiązać. Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest zapewnienie swoim pracownikom odpowiedniego szkolenia BHP oraz właściwych warunków pracy. Każde przedsiębiorstwo, zakład pracy oraz wszelkiego rodzaju instytucje muszą spełniać wymagania stawiane przez przepisy BHP. Aktem prawnym, który reguluje sprawy związane z bezpieczeństwem i higieną pracy, jest Kodeks pracy. Sam Kodeks pracy jest aktem normatywnym, który stanowi zbiór przepisów prawnych regulujących prawa oraz obowiązki wszystkich pracowników oraz pracodawców objętych stosunkiem pracy. Cały jeden dział Kodeksu pracy jest poświęcony przepisom związanym z BHP, a konkretnie jest to dział dziesiąty o nazwie bezpieczeństwo i higiena pracy. Specjaliści pracujący w firmie zajmującej się BHP posiadają wiedzę na temat obowiązujących przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Każdy pracownik, jak i pracodawca, jest zobowiązany do przestrzegania zasad i norm prawnych dotyczących BHP.

Na czym polegają szkolenia BHP

Szkolenia BHP są jednym z wielu obowiązków pracowników oraz pracodawców, które wynikają z przepisów Kodeksu prawnego. Do obowiązków pracodawcy należy zapewnienie zatrudnionym pracownikom odpowiednich szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Szkolenia BHP są obowiązkowe, dlatego że przyczyniają się do utrzymywania wysokiego poziomu bezpieczeństwa podczas wykonywania danej pracy. Głównym celem szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy jest zapoznanie pracowników oraz pracodawców z zagrożeniami wynikającymi z pełnienia danego stanowiska. Istnieją różne rodzaje szkoleń BHP, które są przeznaczone dla konkretnej grupy uczestników. Zadaniem wstępnego szkolenia BHP jest zapoznanie pracowników, którzy dopiero zaczynają pracę, z podstawowymi zasadami zachowania bezpieczeństwa w miejscu pracy. Okresowe szkolenia BHP są skierowane dla pracowników na danych stanowiskach, czyli przykładowo dla pracowników biurowych lub pracowników inżynieryjnych. Każdy rodzaj okresowego szkolenia BHP zapoznaje pracowników z zasadami zachowania bezpieczeństwa oraz z grożącymi niebezpieczeństwami.

Szkolenie BHP dla kierowników

Każdy, kto prowadzi własną działalność gospodarczą i zatrudnia pracowników musi spełniać szereg obowiązków wynikających z przepisów prawnych. Kwestie dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy to tylko jedne z przepisów obowiązujących pracodawców oraz pracowników. Do jednego z obowiązków pracodawcy należy zapewnienie pracownikom szkolenia BHP, jednak warto pamiętać także o tym, że sam pracodawca musi posiadać ważne ukończone szkolenie. Firma działająca w branży BHP zajmuje się prowadzeniem odpowiednich kursów z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, w tym także szkoleń przeznaczonych dla pracodawców. Szkolenie BHP dla pracodawców jest przeznaczone także dla innych pracowników zatrudnionych na stanowiskach kierowniczych, czyli innymi słowy dla osób, które kierują pracownikami. Ten rodzaj szkolenia BHP powinien trwać co najmniej szesnaście godzin spotkań seminaryjnych połączonych z samokształceniem uczestników. Szkolenie z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy kończy się zdaniem odpowiedniego egzaminu, który jest przygotowany przez prowadzących.